8 sty 2017

.006 } Puść się wreszcie tej bandy!

Cześć!

Minął pierwszy tydzień nowego roku, a wraz z nim... no właśnie. Mam nadzieję, że nikomu nie minęła motywacja, żeby realizować noworoczne postanowienia, a umysły wciąż są pełne wiary we wspaniałe możliwości, jakie się otworzą przez najbliższe 12 miesięcy. :)

Co do postanowień, w zeszłym roku wypisałam sobie całą ich listę. W sumie 10 pozycji, z których udało mi się zrealizować jedynie 2, trudno powiedzieć dlaczego. Może zabrakło mi motywacji, a może – (przede wszystkim?) – nigdy tak naprawdę ich nie chciałam na tyle, żeby je zrealizować bądź wprowadzić w swoje życie.

Nie do końca wierzę w moc noworocznych postanowień. Jestem raczej zdania, że większość z nich powstaje pod wpływem chwili – bo to koniec i nowy początek, przełom, „nowy rok, nowa ja” i tak dalej. Większość postanowień noworocznych to ściema i niewiele ma wspólnego z tym, czego naprawdę pragniemy.

Dlatego w tym roku obrałam inną taktykę.
Zrobiłam krótką listę swoich postanowień – ale takich naprawdę, przemyślanych jeszcze w zeszłym roku, które są MOJE i których ja sama chcę. Nie takich, które myślę, że byłyby po prostu fajne, albo takich, które inni uważają, że ja powinnam, z tym koniec.

Próbuję je teraz sobie poukładać, rozpisać. Krok po kroku, cegiełka po cegiełce. Tak, żebym wiedziała, gdzie dokładnie postawić stopę, jeśli chcę iść w obranym kierunku – choćby tak orientacyjnie. Żeby po prostu nie błądzić po omacku i nie miotać się bez sensu w kółko.

Dlaczego uważam, że to dobry sposób?
(Nie, nie sprawdzałam go wcześniej. ;)) 

Część z tych postanowień jest naprawdę „duża”. W różnym znaczeniu, rzecz jasna, ale stanowią one pewne przełomy w moim życiu, a wielkie rzeczy zazwyczaj przerażają. Rozbijam je więc na mniejsze, bo do takich łatwiej się zabrać, są mniej straszne i bardziej realne – a przy tym wciąż przed oczami mam cel główny, nadrzędny, czyli swoje postanowienie. 
Wierzę, że to dobra metoda, ale dam znać za rok. ;)
Póki co jestem dobrej myśli.A skoro już jesteśmy przy rzeczach, które nas przerażają.

Byłam ostatnio na lodowisku. Po 10h pracy podjęłam samotną, spontaniczną decyzję, że chce mi się na łyżwy. Tak po prostu, bo lubię, a otworzyli niewielkie lodowisko obok mnie – jak tu nie skorzystać? Wzięłam swoje figurówki i kolejną godzinę spędziłam ładując endorfiny na lodowisku.

Po 60 minutach jazdy w kółko po nierównym, wyjeżdżonym lodzie, z bolącą kostką (bo miałam za grube skarpetki i zbyt mocno zapięte łyżwy) doszłam do wniosku, że życie jest trochę jak lodowisko.
No, bo...

Wjeżdżasz na lód nie bardzo wiedząc co dalej. Z początku trzymasz się bandy, ucząc się jeździć – tak czujesz się pewniej, bezpieczniej. „Na wyciągnięcie ręki od bandy” staje się Twoją strefą komfortu. Jedziesz – bez szaleństw, powolutku do przodu, a jak powinie się noga chwytasz się barierki, łapiesz oddech i ruszasz dalej. Ciągle naprzód, ale jednak powoli.

Puszczenie się bandy wymaga odwagi. Bo nie masz się już czego złapać, w razie „gdyby”, a przecież nie czujesz się dość pewnie, dość dobrze. W końcu jednak wychodzisz z bezpiecznego obszaru, wjeżdżasz na środek, przyspieszasz i nagle czujesz, że ryzyko się opłaciło. Radzisz sobie świetnie. Szybkość i swoboda z jaką teraz możesz jechać sprawia, że czujesz się szczęśliwy i wreszcie wolny. Pokonałeś własne ograniczenia, przezwyciężyłeś strach i puściłeś się bandy. Nareszcie!

Czasem natrafisz na nierówny lód, czasem polecisz do przodu, bo zahaczysz ząbkami figurówki o taflę lodu (pozdrawiam!). Tracisz równowagę, może nawet upadniesz – jak w życiu. Czasem nawet ciężko stanąć z powrotem na śliskim lodzie, a nie zawsze jest obok ktoś, kto Ci pomoże. Ale przecież dajesz radę. Podnosisz się, otrzepujesz tyłek ze śniegu i jedziesz dalej. Przecież tak właśnie wygląda życie. :)Może warto więc zaryzykować, puścić wreszcie tę bandę i w końcu wyjechać na środek lodowiska, żeby prawdziwie zacząć czerpać z życia ile się da?